EN

Oscyloskop dla każdego

Alfred Broda - 2011-03-18 20:33:12

Nie do końca, program o którym mowa został napisany dla Linuxa, a dodatkowo jedynie posiadacze kart dźwiękowych od razu będą w stanie z niego korzystać. Zasada działamia Xoscope jest bardzo prosta, umożliwia on wyświetlenie wykresu sygnału elektycznego jak każdy oscyloskop. Pytanie tylko jak przekazać taki sygnał do komputera bez specjalistycznego sprzętu? Autor aplikacji, Timothy D. Witham, zauważył że większość z użytkowników komputera posiada taki sprzęt - chodzi o kartę dźwiękową z gniazdkiem mikrofonowym. Dzięki temu można łatwo odtworzyć funkcjomalność oscyloskopu na każdym komputerze!

Zastosowań może być wiele, od badania sygnałów w robotyce i eksperymentów fizycznych przez strojenie instrumentów muzycznych po proste wykresy fal dźwiękowych. Jeżeli uruchomicie program i znajdziecie jakieś zastosowanie napiszcie o tym w komentarzu pod tym wpisem.

Pamiętajcie że karta dżwiękowa nie została zaprojektowana do przyjmowania prądu o wysokim napięciu i natęrzeniu! Nie mam potwierdzenia ale maksimum to prawdopodobnie +/- 12V i 500mA. Poniżej zrzuty ekranu z moich eksperymentów.

Prąd

Prąd stały z zasilacza 1.4V, 450mA

Dźwięk U

Dźwięk U z wbudowanego mikrofonu mojego Laptopa

Paolo w kosmosie
Virus w lesie >