EN

Gruntz - bitewniak 15mm

Alfred Broda - 2011-08-31 07:44:58

Witam!

Dzisiaj chciałem wspomnieć o ciekawym bitewniaku (modelowo-makietowej grze bitewnej), tym razem w skali 15mm (tzn. taka jest wysokość przeciętnego człowieka w tej skali). Jest to dosyć trudna skala modelarsko, przez co rozumiem trudność w odwzorowaniu modeli piechoty, jednak daje duże możliwości jeżeli chodzi o pojazdy. W odrużnieniu od skali 28mm czy nawet 35mm, tutaj pojazdy są znacznie mniejsze, przez co może ich być więcej (nie wspominając że są tańsze i zajmują mniej miejsca).

Co jest interesujące w Gruntz, to zasady konstrukcji pojazdów oraz piechoty - jako że gra ta nie posiada dedykowanych modeli, można użyć w zasadzie każdych dostępnych. Oto krótki film pokazujący jak to wygląda, autorstwa twórcy Gruntz.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem Gruntz postanowiłem je przetestować. tylko jak bez modeli, chyba nie będę grał kartonowymi żetonami? Wtedy wpadł mi do głowy pomysł wykorzystania modeli z Infinity! Dokładnie chodzi o Zondy, których mam sporo, a we wspomnianym systemie są dosyć "papierowe", tzn. mają niską przeżywalność. A gdyby zrobić z nich czołgi w skali 15mm? Usiadłem na jedno popołudnie z zasadami konstrukcji pojazdów Gruntz i szybko osiągnąłem interesujące mnie efekty. Trochę zabawy z Gimp-em, i oto powstały karty moich pojazdów. Pozostaje kwestia testów w grze...

Nomad Zond Statcards

 

Internet przez Lampkę
Elektryczny Urbee >